Bejegyzéseim
Egyetemes magyar kézilabdasport
AMIRŐL KEVESEN TUDNAK - részlet a Szakmai szemmel c. könyvből.
Ellent kell mondanom Antoine de Saint-Exupéry elhíresült gondolatának, miszerint „Jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan.” Nos, a mondat első része számomra nem kérdés, azonban a második részt a mi esetünkben átalakítanám. Habár a képzés alatti részelem hibákat nem könnyű észrevenni, de nagyon lényeges, mert a dolgok a részletek nélkül nem állnak össze!
Egyetemes magyar kézilabdasport
Ismerd meg önmagad
Megtörve a hosszú csendet, úgy gondoltam éppen itt az ideje, hogy a klaviatúra elé üljek és újult lendülettel írni kezdjek. Több hónapi hallgatás után a korábbi „lelki hullámverés” elcsitult és tudatosult bennem, hogy a rossz dolgok azért történnek meg velünk, hogy tanuljunk és erényt kovácsoljunk belőle. Használjuk fel tapasztalatainkat és a sors akaratával változtassunk. Nos, éppen azon vagyok
Egyetemes magyar kézilabdasport
AZ ADAPTÍV GONDOLKODÁS IGÉNYE A NEVELÉS ÉS A VERSENYSPORT TERÜLETÉN.
Véleményem szerint, hol az elméleten, hol pedig a gyakorlatban szükséges a közeghez alkalmazkodó irányelveket, stratégiákat kidolgozni, annak érdekében, hogy e két terület között életszerű összefüggés legyen. Gondolkodásomban nem az a probléma, hogy az egyik alkotórész eltér a másiktól, hanem az, hogy ezek többsége nem képes alkalmazkodni, illeszkedni egymáshoz.
Egyetemes magyar kézilabdasport
EGY UTÁNPÓTLÁS TOVÁBBKÉPZÉS MARGÓJÁRA
Sok érdekes dologgal lehet találkozni a hazai utánpótlás-nevelés területén. Persze, ehhez nyitott szemmel és odafigyelő füllel, mozgásban kell lenned. Milyen érdekes és színes tud lenne az edzői kreativitás. A magyaros finesz, találékonyság a célhoz vezető utakban eltérő megoldásokat tárhat fel. Ezzel nincs is baj. A lényeg, hogy a cél elérése legyen garantált. Évek óta azon dolgoztam, hogy az oktató nevelőmunka legyen egységes gondolkodásba helyezve sportágunkban. Legyenek bizonyos szakmai területeken prioritások, kiemelkedően fontos mindenki számára egyértelmű célirányultság és követendő tendencia.
Képzés technika, oktatás, technika
BEPILLANTÁS A KOMPLEX TEHETSÉG PROGRAM TANÍTÁSI MÓDSZERÉBE
Az elmúlt időszakban több olyan szakmai kisfilmet tettem közzé, melyben tudatosítani szerettem volna, hogy a Komplex Tehetség Program gyakorlati foglalkozásai mit akar fókuszba helyezni az oktató-nevelőmunkából. Olyan nagyobb, vagy kiscsoportokban megvalósítható edzésfeladatokat terveztünk meg a résztvevők számára, amelyben az egyén hozzáállása és szerepvállalása mellet, magát a tanítási folyamatot magyarázzuk el. Bizonyossá akartuk tenni kollégáimmal, hogy a módszer, ahogy csináljuk és ahogy folyamatosan magyarázunk, annak két oldali megközelítésben is eredménye van. Egyfelől, megtanulja a gyerek lépésről-lépésre az egymásra épülő szinteket, legyen az technika elem, vagy taktikai gondolkodás oktatása. Másfelől, mivel aktív részese a folyamatoknak, így kézhez kapja a „tanulás” módszerének megismerését és tudását.
Képzés technika, oktatás, technika
A FELUGRÁSOS LÖVÉS OKTATÁSÁNAK FÁZISAI
Milyen képzettségi szinteket kell elérni, vagy megismerni egy adott játékosnak, hogy a tanulási folyamat hatékony legyen? A nehézséget az okozza, hogy a test három különböző részét aszimmetrikusan és egymástól eltérően, de mégis két izomlánc működtetésével kell megvalósítani. Pontosan ez okozza a tanulási folyamat elején a nehézséget, hiszen minden mozdulatnak harmonikusnak és hatékonynak kell lennie. Az elrugaszkodás és a lendítőszakasz összekapcsolása a törzs és a felső végtagok eltérő, de egymással harmonikus mozgásával.
Képzés technika, oktatás, technika
A műhelymunka lényege: Hogyan tanítsunk?
Ha egyszerű hasonlattal, vagy nagyon röviden kellene elmagyaráznom a sport szülők, vagy a nevelőedzők számára, hogy mivel és hogyan tudnának segítséget nyújtani gyermekük, tanítványaik, nos egy iskolai példával próbálkoznék. A tanítás lényege és a tanulás hatékonysága nem a házi feladat bemagolásában keresendő. Sokkal inkább magában a folyamatban, vagy a benne lévő lépések megértése, illetve a közbe iktatott magyarázat rejti a „titkot”.
Képzés technika, oktatás, technika
TANÍTÁSI FÁZISOK JELENTŐSÉGE A KEZDŐ ISKOLAI PEDAGÓGUSOK SZÁMÁRA. Néhány módszertani tanács.
Úgy vélem, hogy a sportszervezetek kezdőkkel foglalkozó szakember állománya, lényeges lépések és ezzel együtt fontos alapelemeket ugornak át, vesznek semmibe a tanítási folyamat kezdetén. Ennek oka a rossz és türelmetlen gondolkodásmód. A meggondolatlan kapkodó munka, céltalan időtöltés!! Az alapok lerakását nem lehet felületesen és nem egymásra építve közvetíteni a gyerek számára és főleg nem gyorsított eljárással, futószalagra helyezve őket. Minimális 4 – 5 , vagy még több hónap szükséges ezen alapok megismertetésére. A fejlesztésre, stabilitására, olykor 1 év is kevésnek bizonyul.
Egyetemes magyar kézilabdasport
„A FEJET KELL EDZENI, MERT A FEJ EDZI A TESTET!” Bengt Johansson
A jó döntéseket csak alaposan és átgondoltan lehet meghozni. A türelmetlenség és a kapkodás zavarokat okozhat, a dolgok félre mehetnek és az elképzelt terv részecskéi külön életet kezdenek élni. Egy jó edző, jó stratéga is, hiszen a nap minden percében döntéseket kell meghoznia.
Egyetemes magyar kézilabdasport
A FEJLESZTÉSHEZ SZÜKSÉGES SZAKMAI TARTALOM EGYMÁSRA ÉPÍTÉSÉNEK DILEMMÁI.
A rendszerekben gondolkodó és a struktúrákhoz idomult fej, a fejlődés folyamatát, tervek és azok időrendbe elhelyezett megvalósíthatóságot programoz. De lássuk be, hogy nem az idő a permanens ebben a folyamatban, hanem a fejlődés egyes fázisainak elérése. A tanulás és az ezt követő képzési fázisok adhatnak egyértelmű válaszokat számunkra, életkortól függetlenül.
Képzés technika, oktatás, technika
A cselezőtevékenységet követő hatékony mozgássor felépítése, tudatosítása 14 éves életkortól
Jelen esetben nem a cselező tevékenyég helyes, vagy megfelelő elindítása az elsődleges szempont. Sokkal inkább arra a tényre koncentrálva kell a mozgássort megalkotni, hogy a labdát birtokló játékos egyensúlyhelyzete, testtartása, illetve az érvényben lévő lépésszabálynak megfelelve, képes legyen uralnia a testét a védőjátékos, vagy játékosokkal szemben.
Egyetemes magyar kézilabdasport
Professional Content of the Complex Talent Management Program
The essence of the CTMP is to develop talented children between the ages of 12 and 14, in cooperation with their sports organization, individually in three age groups (6th, 7th and 8th graders) of both sexes. Talented 6th- grade children who achieved the best results in the preliminary selection events are included in the program - every year, building from the bottom up to the top.
Egyetemes magyar kézilabdasport
Komplex Tehetséggondozó Program szakmai tartalma
A KTP lényege, hogy a 12-14 éves életkor közötti tehetséges gyerekeket sportszervezetükkel együttműködve, egyénileg fejlesszük három életkori csoportban, (6. 7. és 8. osztályos) mindkét nemben. Az előzetes válogató események legjobb eredményeit elért tehetséges 6. osztályos gyerekek kerülnek be a programba - minden évben alulról építkezve.
Egyetemes magyar kézilabdasport
Reform gondolatok az általános sportági utánpótlásnevelésben
Örömmel tölt el és megtiszteltetés számomra, hogy a Kézilabda Szövetségben dolgozhatok, hiszen egész életem a sportágról szól. Foglalkoztam a legkisebb gyerekektől a legmagasabb szintekig, dolgoztam Budapesttől vidéken keresztül külföldig.
Egyetemes magyar kézilabdasport
A gyakorlatban alkalmazható elméleti tudás megvalósíthatóságának lehetőségei (Szakmai szemmel c. könyvből)
A tudás utáni vágy mindenkiben megvan. Még abban az egyénben is, aki ezt nem mondja ki vagy titkolja. Az érdektelenség, a befelé fordulás és a közömbösség ellen hadat kell viselni mindenkinek, aki változást akar. Sajnos a versenysport utánpótlás-nevelésében a féltékenység, az irigység és olykor a hatalom rossz értelmezése is gátat szab, illetve lassíthatja a változások kialakulását. Nem könnyít a vállalkozó szellemen a pesszimista gondolkodás és az állandó megfelelési kényszer sem. A negatív szemlélet és az örökös kifogások keresése lefedi az igazi problémák felismerését! A folyamatos eredménykényszer, a részletek és az úgynevezett „kis dolgok” figyelmen kívül helyezése beszűkítheti a gondolatokat, és ezért szűk látóteret alakíthat ki.
Egyetemes magyar kézilabdasport
A “Hátország” jelentősége (részlet)
Az államilag támogatott akadémiai rendszer felállása károsíthatja a „hátország” és a topcsapatok között korábban kialakult egyensúlyi rendszert. A veszély akkor okoz bonyodalmakat, ha a kisebb életterek, szakmai műhelyek munkája, lehetőségei szűkülnek vagy ellehetetlenülnek.
Egyetemes magyar kézilabdasport
A nevelés és a képzési folyamat arányainak adagolása
Attól lehet emberközeli és életszerű egy pedagógiai folyamat, ha a párbeszéd oda-vissza működik. A pedagógia nem arról szól, hogy a tanítót az oktatót, vagy az edzőt értsék meg a tanítványai, hanem főleg arról, hogy Te, aki tanítod Őket, akard hallani, meghallgatni és megérteni a tanítványaidat. Nemcsak megfigyelni kell Őket, hanem együtt gondolkodni is!
Egyetemes magyar kézilabdasport
Régi gondolatok, új struktúrába elhelyezve
Még nem voltam a szövetség alkalmazásában amikor rájöttem, hogy a sportágra történő nevelő munka nem kellően felépített, és főleg a csapatjátékok területén, szinte teljesen kizárja az egyén fejlődésének koncentrált, testre és egyénre összeállított képzését.
Képzés technika, oktatás, technika
Válogatás a Korosztályos Képzési Kézikönyv gyakorlataiból II. rész
Szeretném ismételten felhívni a figyelmet egy olyan kiadványra, ami egyedülálló szakirodalom nemcsak a labdajátékok, hanem az egész egyetemes magyar sport területén. A könyv számolatlan elméleti tudást és főleg a gyakorlatban alkalmazható feladatokat tartalmaz. A képzési fázisok egymáshoz rendelése és az életkorokhoz igazodó képzési anyag nagy segítséget adhat az összefüggések megértéséhez. Az alábbi gyakorlatok videó változata megtalálható a Képzési Kézikönyvben.
Képzés technika, oktatás, technika
Válogatás a Korosztályos Képzési Kézikönyv gyakorlataiból I.
Szeretném ismételten felhívni a figyelmet egy olyan kiadványra, ami egyedülálló szakirodalom nemcsak a labdajátékok, hanem az egész egyetemes magyar sport területén. A könyv számolatlan elméleti tudást és főleg a gyakorlatban alkalmazható feladatokat tartalmaz. A képzési fázisok egymáshoz rendelése és az életkorokhoz igazodó képzési anyag nagy segítséget adhat az összefüggések megértéséhez. Az alábbi gyakorlatok videó változata megtalálható a Képzési Kézikönyvben.
Képzés technika, oktatás, technika
A 14-15 éves korosztály újbóli edzésbe állítása és felkészítésének lehetősége
Az elmúlt időszak és a kialakult helyzet, nehezen feldolgozható és eltérő körülményeket teremtve forgatta fel az összes sportszervezet mindennapjait. Minden tapasztalat és ismeret hiányában, szinte „vakon” kellett megbirkózni a nehézségekkel.
Képzés technika, oktatás, technika
Az egyéni képzés a játékos mozgásfejlesztése
Korábban már több alkalommal írtam az egyéni foglalkozások jelentőségéről és annak pozitív hatásairól. A játékosok egyéni képzése nincs életkorhoz kötve. Véleményem szerint a személyiséget alkotó alapképességek rendszeréből, (talán a legfontosabbnak) a pszicho-motoros képességek optimális együttműködése alapozhatja meg ennek idejét! Következésképpen lehet 10 éves, vagy akár felnőtt top játékos az egyéni képzés szereplője. Lényeges, hogy a pszicho-motoros képességek hatékony együttműködése legyen jelen az adott életkorban.
Egyetemes magyar kézilabdasport
Mit tehetünk, hogyan csináljuk?
A kialakult helyzetre való tekintettel, mindenki aggódik s jogosan tart a fertőzés terjedésétől. A vírus agresszív, alattomos, de nem kivédhetetlen. Kerülni kell a zárt helységekben lévő, sok embert összezáró programokat, helyszíneket. Folyamatosan ügyeljünk az egészségünkre! Tartsuk be az alapvető higiéniai előírásokat. A bajnokságok felfüggesztésre kerültek, a zárt helyiségekben rendezett edzések megtartása, az intézmények bezárása miatt érthető módon nem lehetséges, mint ahogy az iskolákban is távoktatást írt elő hatóság. Szóval egy olyan helyzetbe került sportágunk a többi más labdajátékkal egyetemben, amire még nem volt példa. A jelenlegi passzivitás még nem rengeti meg sem gyerek, sem felnőtt sportolóink edzettségi állapotát, azonban fel kell készülni a távlatokra is! A teljes leállás aggasztó helyzetet teremthet! Minden sportszervezetnek gondolkodnia kell a megoldáson. Központilag csak javaslatokat tudunk adni egymásnak, mert a lehetőségek tárháza eltérő az egész országban.
Képzés technika, oktatás, technika
Az indulócsel gördülékeny végrehajtása érdekében kialakított tanítási folyamat
A játék alapmozgásai közé tartozó tevékenységek oktatását kiemelten kell kezelni, hiszen ezek a játék minden elemében előfordulnak és egymással láncot alkotva, akár együttesen, vagy külön-külön de egymást követve, mindig jelen vannak.
Egyetemes magyar kézilabdasport
A különbségek felismerése az utánpótlás-nevelésben
A nevelőedzői feladat kezdetekben inkább a nevelés, mint a tanítás. Ezt követheti maga az oktatás és csak mind ezek után kerülhet előtérbe a képzés folyamata. A változatos ingerek megismertetésére törekedjen minden edző a kisiskolás életkorú gyerekekkel való foglalkozás kezdeti szakaszában. Ez az életszakasz, a koordináció fejlődésének szenzitív periódusa, ami a későbbiekben szélesebb alapokra képes helyezni a specializálódás fázisát. Pontosabban a fentiekkel összefüggésben, a képességek fejlesztése a képzések útján valósuljon meg a nevelőmunka későbbi időszakában. Az állandó versenyek és mérkőzések csak eszközök e folyamatban, nem célok!
Egyetemes magyar kézilabdasport
Szülők és edzők figyelmébe
Az elmúlt hat hétvégén jártam az országot és igyekezetem elmagyarázni közel 2000 edző számára, hogy mit és hogyan tudnának tenni annak érdekében, hogy a szülők szemlélete, magatartása, viselkedése támogató és segítő legyen gyermekük sportolása, versenyeztetése kapcsán. Sokszor éltük át azokat a nem kellemes pillanatokat, amikor a szülők alpári és igen nem megengedhető módon viselkednek gyermekeik mérkőzésein.
Egyetemes magyar kézilabdasport
A sporttevékenység nevelő hatásai
Több alkalommal elhangzott már, hogy a sport és maga a sporttevékenység nagy szerepet játszik a fiatalok személyiségének formálódásában, fejlődésében. Azonban, hogy ténylegesen magát a fejlődést idézze elő egy fiatal sportoló esetében, maga a közeg az ingereket kiváltó és azokat rendszerező edző személye az igazi motorja e folyamatoknak.
Kisiskolás és kisgyermekkor kézilabda oktatása
A hajítómozdulat oktatása során felmerülő célfeladatok megvalósítása a kisiskoláskor végéhez érve
A kisiskoláskor végéhez érkezve, amikor is a szivacskézilabdát felváltja a bőrlabda, illetve az iskolai testnevelés órákon a kislabdahajítás végrehajtása tantervi feladat egyben, rá kell döbbenjünk arra, hogy az oktatás több oldalról teheti nehézzé sportágspecifikus alkalmazását. Nagyon nehéz látatlanul, bárkinek is általános érvényű tanácsot adni.
Kisiskolás és kisgyermekkor kézilabda oktatása
Az egymásra épülés és a folyamatosság jelentősége az oktató-nevelőmunkában
Két nagyon fontos képzési alkotórésszel szeretnék foglalkozni ebben az írásban, amit minden előadás vagy bemutató alkalmával kiemelek. Az egyik sarkalatos didaktikai eleme a képzésnek az egymásra épülés kérdése, illetve ezzel összefüggésben lévő folyamatosság, vagy maga a folyamat biztosítása az oktató-nevelőmunkában. Mindkettő megléte és következetes alkalmazása alapvető kérdés.
Kisiskolás és kisgyermekkor kézilabda oktatása
Lehet egyáltalán határvonalat húzni nevelés és képzés közé?
Szakmai vagy nevelési tartalmak kapjanak prioritást a kisiskolás és a kisgyermek életkorban? Mit és hogyan neveljünk? Mit képezzünk és tanítsunk az „idomítással” szemben? Meddig neveljük, és mikortól képezzük a tanítványunkat?
Egyetemes magyar kézilabdasport
Tegyünk lépéseket, hogy a „hátország” mielőbb egyensúlyba kerüljön az elittel!
Ha nem érzékelhető az erős tömegbázis, mert foghíjas a felmenőrendszer, ilyenformán elszigeteltté, hatástalanná válhat a “hátország”! Évekre, évtizedekre visszaminősítheti egy sportág nemzetközi elismertségét, eredményességét! Az elmúlt esztendők, egyértelműen igazolják, hogy a kézilabdasport tömegbázisa szélesedik.
Kisiskolás és kisgyermekkor kézilabda oktatása
Négyhetes felkészülési keretterv a 9-10 éves gyerekek részére
A törzsanyagban található elemeket, értelemszerűen korosztálytól függően kell, alkalmazzuk. Eleve a térlátás és az eszközhasználat sem egyezik a két korcsoport esetében. Más a pálya mérete és a labda anyaga is, természetesen különböző érettségi szint a jellemző.
Kisiskolás és kisgyermekkor kézilabda oktatása
THE EDUCATION OF HANDBALL IN LITTLE PUPILLAGE
Imagine that children go to the trainings only because they enjoy what they do, because it brings them joy. But if children are conscious of the fact that they have to perform something compulsory, on the first occasion when they notice the possibility for something more interesting and playful, they will move away from handball.
Kisiskolás és kisgyermekkor kézilabda oktatása
Labda átadások II. rész
Minden előkészítő, vagy rávezető játék akkor kezd „haldokolni”, vagy hatástalanná válni, amikor a gyerekek, vagy játékosaink nem akarnak, vagy igazából nem is tudnak a labda helyétől függetlenül, úgynevezett szabad területre mozogni.
Egyetemes magyar kézilabdasport
Strandkézilabda
1994 aug.13. szombat , 15 óra ,Dunaujvaros , Szalki sziget : az ELSŐ magyarorszagi strandkézilabda mérkőzés (PemüSE Solymár - Elektromos ) kezdete ! Az alábbi képen a két csapat látható. Aki megszervezte Papp László volt.
A magyar strandkézilabda története jóval több, mint 18 évre nyúlik vissza, de bizonyos értelemben még mindig gyerekcipőben jár.
Egyetemes magyar kézilabdasport
Mit tegyek?
Tételezzük fel, hogy nem a legmagasabb osztályban dolgozol, de játékosaid életkora a felnőttekéhez közelit, vagy már az is. Teljesen mindegy, hogy lányok vagy fiúknak, vagy az edzője. Gyakran előfordulhat egy olyan állapot, amikor hirtelen, vagy egy folyamat negatív hozadékaként, minden összedőlni látszik és ezért értetlenül állsz a kialakult helyzet miatt.
Egyetemes magyar kézilabdasport
Ha utánpótlás nevelőedző vagyok, ezekre a szempontokra kell figyelnem!
Minden kezdő sportoló palánta számára kezdeti előnyt jelent, ha pedagógus, vagy ilyen felkészültséggel, beállítódással rendelkező szakember segíti az első lépéseket. Nem jelenthet hátrányt, ha jó kapcsolatot alakítanak ki a tanítványuk testnevelő tanárával és a szüleivel egyaránt. Lényeges, hogy a foglalkozások alkalmával, ne csak szűk értelemben vett szakmai kézilabdás oldal erősítése kerüljön be a képzés folyamatába, hanem a nevelés általános, illetve egy adott gyermek személyiségének formálása pedagógiai megközelítésben.
Kisiskolás és kisgyermekkor kézilabda oktatása
Vendégségben Pozsonyban
Megtisztelő felkérést kaptam a Szlovák Kézilabda Szövetség részéről. A helyi szakemberek, aktuális továbbképzésük alkalmával, lehetőséget kaptam elméletben, és gyakorlatban is bemutatni, a kisiskoláskorú gyermekek játékba állításának módszertanát.
Egyetemes magyar kézilabdasport
Ha a kérdésekre tudod a választ, büszke leszek Rád!
Mitől lehetne hatékonyabb az oktató-nevelőmunka? Milyen élettani vagy pedagógiai ismeretek szükségesek a továbblépéshez? Mikor és hogyan építsük fel a szakmai képzést? Miben segíthet az antropometria vizsgálat a kisiskoláskorban? Hogyan tervezzük a jövőt és milyen ütemben haladjunk az egyes technikák tanítása során? Miért fontos az életkori sajátosságokat figyelembe venni a nevelés fázisaiban? Miért tegyünk különbséget a lényeges és az általános dolgok között? Hogyan legyünk nyertesek az utánpótlás-nevelésben, érmek és oklevelek gyűjtögetése nélkül? Miért fontos, hogy a fejlődési szakaszok egymásra épüljenek és folytatólagosak legyenek? Miért lényeges a képességfejlesztés és ezt hogyan és milyen lépésekkel oldjuk meg? Mik azok a szenzitív periódusok és miért fontos figyelembe venni ezeket?
Egyetemes magyar kézilabdasport
Mi az eredmény és legfőképp, mi a siker az utánpótlás-nevelésben?
Sokan közülünk azt nem akarják megérteni, hogy az utánpótlás-nevelés egy hosszú, óriási türelemmel és nagy felelősséggel járó felkészítő folyamat! Gondoljunk arra, hogy a kisiskolás első lépésétől kezdődően, végig kell kísérni Őt azon az úton, hogy élsportoló váljék Belőle! Hiszen mi lehet más célja bármelyik sportágnak, ha nem ez?
Kisiskolás és kisgyermekkor kézilabda oktatása
A cselező tevékenység előkészítése tízéves gyerek részére
A minap Böhönyén volt szerencsém megtekinteni a “Kézilabda az iskolában” program 2. Szakmai napját, az MKSZ szervezésében. Igazán figyelemreméltó gyakorlati bemutatókat láttam. A program, mint ezt már korábban is írtam, nagyon hasznos a kézilabdával foglalkozó testnevelők számára. A Festetics Pál Általános és Alapfokú Művészeti Iskola és Óvoda adta a helyszínt.
Egyetemes magyar kézilabdasport
Fogadjuk már el, hogy az utánpótlás-nevelés nem az eredmények hajszolásáról szól!
Nagy Sándor sportpszichológus barátom szerint, jelentős probléma, hogy az eredménykényszer miatt sarokba szorított edzők, túl hamar várják el a tanítványaiktól a sikert, holott a gyerekek 10-12 éves korukig nem is fogják fel valójában, hogy miről szól a verseny
Kisiskolás és kisgyermekkor kézilabda oktatása
IDÉZZÜK ELŐ TUDATOSAN AZ INGEREKET!
Minden lépés, amit a gyerekek jobb mozgásfejlődése érdekében teszünk, lényegesen jobb annál, mint ha várnánk a folyamatokat, hogy maguktól alakuljanak ki. A külső környezet és az onnan érkező ingerek ereje, igen hatékonyan befolyásolják nem csak a mozgásukat, hanem a személyiségük fejlődését. Ezzel összefüggésben, nem lehetséges, hogy a szervezet ne válaszolna hely-, vagy helyzetváltoztatással, azokra az ingerekre, amik ezt kiválthatják.
Egyetemes magyar kézilabdasport
TÖBB IDŐ KELL!
Nem tudom, hogy miért, de valamik nagyon nem arra az iránya haladnak, amit azért találtak ki, hogy oda érkezzenek, ahová tervezték. Sok dolog van így manapság, és ezek a pályát tévesztett elképzelések vagy vélemények, alapjaiban váltanak ki megosztottságot a közvéleményben, vagy egy szűkebb hallgatóságban.
Egyetemes magyar kézilabdasport
A túl korai eredménykényszerben elvész a lényeg, maga a képzés!
Sokan közülünk azt nem akarják megérteni, hogy az utánpótlás-nevelés egy hosszú, óriási türelemmel és nagy felelősséggel járó felkészítő folyamat! Gondoljunk arra, hogy a kisiskolás első lépésétől kezdődően, végig kell kísérni Őt azon az úton, hogy élsportoló váljék Belőle! Hiszen mi lehet más célja bármelyik sportágnak, ha nem ez?
Képzés technika, oktatás, technika
Egyéni képzés, III. rész / ÁTLÖVŐK
A játékosok egyéni képzése, illetve az eltérő pozíciók sajátos, egyedi mozgásának gyakorlása, még a kitűnő képességekkel rendelkező kézilabdázóknak is fontos foglalatossága! Minden gyakorlásnak más és más a jelentése, no és a lényege!
Képzés technika, oktatás, technika
Egyéni képzés, II. rész / BEÁLLÓ
A játékosok egyéni képzése, illetve az eltérő pozíciók sajátos, egyedi mozgásának gyakorlása, még a kitűnő képességekkel rendelkező kézilabdázóknak is fontos foglalatossága! Minden gyakorlásnak más és más a jelentése, no és a lényege!
Képzés technika, oktatás, technika
Egyéni képzés, I. rész / SZÉLSŐK
A játékosok egyéni képzése, illetve az eltérő pozíciók sajátos, egyedi mozgásának gyakorlása, még a kitűnő képességekkel rendelkező kézilabdázóknak is fontos foglalatossága! Minden gyakorlásnak más és más a jelentése, no és a lényege!
Kisiskolás és kisgyermekkor kézilabda oktatása
Az iskola környezetének hatása a testi nevelésre és a kézilabdázás oktatására
Azok a gyerekek, akik nem sportolnak vagy a szabadidejük nagy részét, kellő motiváció és szülői irányítás hiányában a computer társságában töltik a négy fal között. Félő, hogy felnőtt emberként sem fognak másképpen gondolkozni. Gyalogolni, kirándulni, hegyet mászni, sízni vagy úszni sem fog. Mindenhova járművel utazik, és az első emeletre is lifttel megy fel. Valószínűleg az egészségi problémák sem fogják elkerülni.
Egyetemes magyar kézilabdasport
Az edző problémamegoldó képessége
Miként tudod érvényre juttatni az akaratodat egy olyan szituációban, amikor Te sem vagy biztos abban, hogy a javaslatod meg fogja állni a helyét? Hiszen, nem rendelkezel kellő felkészültséggel ebben a témában. Nem volt még ilyen problémával dolgod a praxisod alatt. Vigyázz! Ne tegyél elhamarkodott kijelentést a játékosaidnak! Azonban valamit kell mondani, az nem lehet, hogy nincs véleményed!
Egyetemes magyar kézilabdasport
A hibától nem FÉLNI KELL, HANEM BARÁTKOZNI VELE!
Sok esetben előfordul, hogy tanítványaink edzésen, de főleg mérkőzésen elveszítenek valamit, ami nélkül gyengének, tehetetlennek, szerencsétlennek érzik Magukat. Megijednek, félnek, összezavarodnak egy hibás döntésük miatt, vagy egyetlen rossz cselekedetük kapcsán. Határozatlanná, tanácstalanokká válnak, és ezt követően, hibát, hibára halmoznak. Ugye ismerős helyzetek ezek?
Egyetemes magyar kézilabdasport
A kézilabdázó mentális felkészítése
Sokat és sokféleképpen képezhetjük tanítványainkat az edzések, mérkőzések alkalmával. Minden írásomban, ami közvetve vagy közvetlenül a nevelés témaköréhez tartozik, megemlítem a kommunikáció jelentőségét! Beszélgessünk el tanítványainkkal és ne csak elmondjuk nekik kívánalmainkat, hanem hallgassuk is meg Őket! Legyen párbeszéd közöttünk! Ha már ebben előre léptünk a következő fontos állomás a tanítványaink mentalitásának kialakítása, formálása. Nevelés kérdése ez is a javából.
Képzés technika, oktatás, technika
A TECHNIKAI ELEMEK OKTATÁSA
Részlet / Kovács-Fekete: Kézilabdázás c. könyvből A kézilabdázás technikai elemeinek elsajátítása és gyakorlása a játékos számára a pályafutása kezdetén indul, mikor először megy edzésre. A kezdők számára a minél szélesebb alapok lerakása, a játék meghatározó technikai elemeinek alkotóképes elsajátítása és alkalmazása a fő cél.
Kisiskolás és kisgyermekkor kézilabda oktatása
A kézilabdázás törzsanyagára épülő testnevelési és előkészítő játékok
Az általános iskolai testnevelés tantárgy oktató-nevelő munkájában, jelentős részt kellene kapnia, a különféle célzattal alkalmazott játékok használatának. Ezek, gyűjtőnevükön testnevelési játékok.
Képzés technika, oktatás, technika
FELKÉSZÜLÉSI TERV HETI KÉT EDZÉSSEL
Minden edzésnek jelentősége van. Nem egyszerű a feladat, mert heti két alkalommal találkozol a játékosaiddal és az életkorúk is nagyon megoszlanak, a 16 és a 40 évesek között. Mégis, ha szeretnéd a lehető legjobban felkészíteni Őket, a következőket javaslom.
Egyetemes magyar kézilabdasport
A 14-15 ÉVESEK KORCSOPORTJA. A TUDATOSSÁGRA VALÓ TÖREKVÉSEK KEZDETE. IZGALMAS ÉS FELELŐSSÉGTELJES IDŐSZAK A NEVELÉS SZEMPONTJÁBÓL!
Mielőtt részleteiben vizsgálnánk a kiválasztott fejlődési szakaszt, kísérletet teszek arra, hogy röviden összegezem a kimaradt korcsportokat. (12-14 évesek korcsoportja)
Egyetemes magyar kézilabdasport
MÉRKŐZÉSEK, EDZÉSEK ÉS JÁTOKOSOK ELEMZÉSE.
Fiatal edzőként megfogadtam, hogy a csapataimat soha nem fogom olyan helyzetbe hozni, hogy a mérkőzések előtti vizuális felkészítés során bealudjanak a monoton, kifejezetten hosszú és nem lényegre törő videózás, vagy DVD nézése alatt.
Egyetemes magyar kézilabdasport
A SZÜLŐK ÉS A NEVELŐMUNKA.
Sok érdekes összefüggésről írtam már, ami így vagy úgy de szorosan kapcsolódott a szakmához. Érdemi kérdések felvetése után, olyan nem elhanyagolható ténnyel is kellene foglalkoznom, amiről ritkán beszélünk, de óriási kihatása lehet a nevelőmunkára.
Kisiskolás és kisgyermekkor kézilabda oktatása
A JÁTÉKOK FELÉPÍTÉSE KISISKOLÁSKORTÓL
Azok, akik tudatosan építkeznek, idővel érezni fogják gyermekeik fejlődésén a változásokat. Minden edzőnek, legyen az mini, serdülő vagy nagyobb korosztály vezetője, óriási felelősség van a kezében. Ezzel élni és nem visszaélni kell!
Kisiskolás és kisgyermekkor kézilabda oktatása
TANÍTSD MEG A GYEREKEKET JÓ DÖNTÉSEKET HOZNI!
Legyen mindenki számára egyértelmű, hogy a képzés az utánpótlás nevelésben egy hosszan tartó folyamat. A megvalósítandó célokat egymásra építve kell életre kelteni. Az teszi nehézzé a nevelőmunkát, hogy egyszerre több dologra kell koncentrálni a képzés alatt.
Kisiskolás és kisgyermekkor kézilabda oktatása
PRÓBÁLJ MEG TANÍTANI
Hogyan fogjunk hozzá? Mi legyen a fő szempont a kisiskoláskorú gyerekek oktatása kapcsán? Mikor kezdjünk oktatni és hogyan neveljük a ránk bízott kézilabdázni vágyó gyerekeket? Ne felejtsük el, hogy az esetek többségében, a szülők döntik el, hogy a gyermekük edzésekre járjanak.
Kisiskolás és kisgyermekkor kézilabda oktatása
A kézilabdázás oktatása kisiskoláskorban c. könyv üzenete, most aktuális IGAZÁN!
A könyv azt a képzési anyagot tartalmazza, amely rávilágít a kézilabdajáték oktatásának azon szegmensére, amibe sokan még általánosságban sem mernek belenyúlni. A kisiskolás életkor csak a lehetőséget adja meg arra, hogy elkezdődjön az oktató-nevelő munka.